دسته‌بندی نشده

اینتل از پردازنده‌های نسل ۱۳ رونمایی کرد.

اینتل بعد از مدت‌ها انتظار و انتشار شایعات مختلف، از پردازنده‌های نسل ۱۳ خود رسما رونمایی کرد. این پردازنده‌ها از تاریخ ۲۸ مهر راهی بازار می‌شوند و قدرتمندترین مدل یعنی Core i9-13900K با قیمت ۵۸۹ دلار به دست کاربران می‌رسد. با وجود اینکه اینتل مدتی قبل در مورد احتمال افزایش قیمت پردازنده‌ها هشدار داده بود، اما قیمت این پردازنده مشابه نسل قبلی است.

پردازنده‌ی Core i9-13900K از ۲۴ هسته، ۳۲ ترد (thread) و حداکثر سرعت ۵.۸ گیگاهرتز بهره می‌برد. این پردازنده‌ها در کنار هسته‌های قدرتمند، از هسته‌های کم‌مصرف هم استفاده می‌کنند که با توجه به پردازش‌های محول شده، می‌توانند این هسته‌ها بین خود تقسیم وظایف کنند. همین رویکرد منجر به کاهش قابل توجه مصرف انرژی می‌شود اما در کل پردازنده‌های نسل ۱۳ در حالت مکس توربو انرژی بیشتری نسبت به نسل قبلی مصرف می‌کنند.

به طور کلی پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل در مجموع از ۲۲ مدل مختلف تشکیل شده‌اند که اینتل وعده داده Core i9-13900K در زمینه‌ی تک‌رشته‌ای ۱۵ درصد بهتر از نسل قبلی عمل می‌کند و در زمینه‌ی چندرشته‌ای هم تا ۴۱ درصد عملکرد بهتری ارائه می‌شود.

پردازنده‌های نسل 13 اینتل

اگرچه اینتل تعداد هسته‌های قدرتمند را افزایش نداده، اما در مدل‌های Core i5، i7 و i9 شاهد هسته‌های کم‌مصرف بیشتری هستیم. به طور مشخص، در  Core i9 از ۸ هسته‌ی کم‌مصرف بیشتر استفاده شده و برای Core i7 و Core i5 هم تعداد هسته‌های کم‌مصرف با افزایش ۴ عددی روبرو شده است.

فرکانس پایه برای تمام هسته‌های Core i5، i7 و i9 کاهش پیدا کرده ولی از طرف دیگر، شاهد افزایش حداکثر سرعت این هسته‌ها هستیم. اینتل مدتی قبل اعلام کرد که یکی از پردازنده‌های این شرکت بدون نیاز به اورکلاک می‌تواند سرعت ۶ گیگاهرتز را ارائه کند ولی در رویداد امشب این پردازنده معرفی نشد.

برخلاف نسل جدید پردازنده‌های AMD که صرفا از رم‌های DDR5 پشتیبانی می‌کنند، اینتل برای نسل ۱۳ همچنان پشتیبانی از رم‌های DDR4 امکان‌پذیر کرده است. همچنین باید به افزایش ظرفیت حافظه‌های کش L3 و L2 هم اشاره کنیم.

اینتل تصمیم گرفته پردازنده‌های Core i9 و i7 را با قیمت نسل قبلی به دست کاربران برساند. به طور کلی Core i5 تنها مدل‌هایی هستند که با افزایش قیمت روبرو شده‌اند. به طور مشخص i5-13600K با قیمت ۳۱۹ دلار عرضه می‌شود که برای مقایسه باید بگوییم نسل قبلی آن ۲۸۹ دلار قیمت دارد. همچنین برای خرید Core i5-13600KF باید ۲۹۴ دلار بپردازید که ۳۰ دلار گران‌تر از نسل قبلی خود است.

پردازنده‌های نسل 13 اینتل

پردازنده‌های Core i5، i7 و i9 به حداقل انرژی ۱۲۵ وات نیاز دارند ولی مدل‌های i7 و i9 برای ارائه حداکثر توان، باید از ۲۵۳ وات انرژی بهره ببرند. این یعنی حداکثر انرژی مصرفی Core i9 نسبت به نسل قبلی فقط ۵ درصد افزایش پیدا کرده ولی برای Core i7 شاهد افزایش ۳۳ درصدی مصرف انرژی هستیم. Core i5-13600K هم به حداکثر ۱۸۱ وات انرژی زیاد دارد که نسبت به نسل قبلی با افزایش ۲۰ درصدی روبرو شده است.

اگرچه مادربرد‌های سازگار با نسل ۱۲ پردازنده‌های اینتل می‌توانند از نسل ۱۳ هم پشتیبانی کنند، اما مادربردهای جدید Z790 هشت مسیر جدید برای PCIe 4.0 ارائه می‌دهند. همانطور که گفتیم این پردازنده‌ها به همراه مادربردهای Z790 در تاریخ ۲۸ مهر راهی بازار می‌شوند. اینتل اعلام کرده که مدتی بعد تاریخ عرضه‌ی باقی مدل‌های پردازنده‌های نسل ۱۳ را اعلام خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *